Season Stats - 2020

Most Runs in the Season

Name Team Runs Innings Not OutN.O. Average High ScoreH.S. Div
Clive Warren Beehive Southwick 2 168 2 0 84.0 104* 81
A Williams Allington 160 2 1 160.0 101 86
Vijay Joshi Avebury 2 158 2 2 101 66
Charlie Rustell Beckington 148 2 0 74.0 87* 21
John Baldwin Wanborough 147 2 2 93 43
Andrew Hulbert Combe Down 141 2 1 141.0 106 41
Ross Newman Bear Flat 141 2 1 141.0 110 21
Ed James Wilcot 141 1 1 141 47
Arthur Dodson Spye Park 140 1 1 140 46
Tom Spencer Potterne 4 136 3 2 136.0 84* 86
Graham Tanner Marshfield 3 127 2 1 127.0 87* 81
J Smith Allington 127 1 1 127 86
Tom Dixon Christian Malford 126 2 0 63.0 82* 41
Dave Bott Blunsdon 125 1 0 125.0 125* 61
Adam Brunton Bathford 118 3 1 59.0 69* 66
Richard Mills Westbury 2 116 1 0 116.0 116* 21
Alex Hart Winsley 115 2 1 115.0 77 26
Sanjay Malik Warminster 3 115 2 1 115.0 111 81
Harry Rogers Malmesbury 2 115 2 1 115.0 73 66
Andy Davis Corsham 3 112 1 0 112.0 112* 46
Charlie Doel Calne 2 107 1 0 107.0 107* 61
Santosh Nair Combe Down 107 2 0 53.5 77* 41

More ...

Highest Batting Average

Minimum: 100 Runs

Name Team Runs Innings Not OutN.O. Average High ScoreH.S. Div
A Williams Allington 160 2 1 160.0 101 86
Andrew Hulbert Combe Down 141 2 1 141.0 106 41
Ross Newman Bear Flat 141 2 1 141.0 110 21
Tom Spencer Potterne 4 136 3 2 136.0 84* 86
Graham Tanner Marshfield 3 127 2 1 127.0 87* 81
Dave Bott Blunsdon 125 1 0 125.0 125* 61
Richard Mills Westbury 2 116 1 0 116.0 116* 21
Alex Hart Winsley 115 2 1 115.0 77 26
Sanjay Malik Warminster 3 115 2 1 115.0 111 81
Harry Rogers Malmesbury 2 115 2 1 115.0 73 66
Andy Davis Corsham 3 112 1 0 112.0 112* 46
Charlie Doel Calne 2 107 1 0 107.0 107* 61
Clive Warren Beehive Southwick 2 168 2 0 84.0 104* 81
Charlie Rustell Beckington 148 2 0 74.0 87* 21
Tom Dixon Christian Malford 126 2 0 63.0 82* 41
Adam Brunton Bathford 118 3 1 59.0 69* 66
Santosh Nair Combe Down 107 2 0 53.5 77* 41

More ...

Highest Scores

Name Score Team Opponents Div
Ed James 141* Wilcot v Buscot Park 47
Arthur Dodson 140* Spye Park v Beckington 2 46
J Smith 127* Allington v Potterne 4 86
Dave Bott 125 Blunsdon v Buscot Park 2 61
Richard Mills 116 Westbury 2 @ Hinton Charterhouse 21
Andy Davis 112 Corsham 3 v Biddestone 3 46
Sanjay Malik 111* Warminster 3 @ Goatacre 4 81
Ross Newman 110* Bear Flat v Beckington 21
Charlie Doel 107 Calne 2 @ Swindon NALGO 2 61
Andrew Hulbert 106* Combe Down v Sherston Magna 41
Clive Warren 104 Beehive Southwick 2 @ Calne 3 81
A Williams 101* Allington v Potterne 4 86
Vijay Joshi 101* Avebury 2 v Chippenham 4 66
Jamie Howell 96* Winsley 3 @ Malmesbury 2 66
Sam Tuttle 96 Great Bedwyn v Marlborough 2 47
Edward Walker 94 Winsley 2 v Chippenham 3 46
John Baldwin 93* Wanborough @ Royal Wootton Bassett 2 43
Chris Ladd 92 Avebury 2 v Chippenham 4 66
Scott Woolley 90 Hinton Charterhouse v Westbury 2 21
Russ Collins 89 Melksham @ Trowbridge 3 46
Charlie Rustell 87 Beckington v Beehive Southwick 21
Graham Tanner 87 Marshfield 3 v Devizes 3 81
Matt Wilkins 85* Goatacre 2 v Swindon NALGO 22
Tom Clay 84 Lacock v Avebury 2 66
Tom Spencer 84 Potterne 4 @ Allington 86
Dave Catlow 83 Hinton Charterhouse v Westbury 2 21
Thomas Stone 82 Great Bedwyn @ Purton 2 47
Tom Dixon 82 Christian Malford v Combe Down 41
Tom Whittaker 78* Purton @ Biddestone 2 27
Matt Greatley 78 Warminster 3 v Calne 3 81
Alex Hart 77* Winsley v Trowbridge 2 26
S Powell 77* Beehive Southwick 2 @ Calne 3 81
Mo Beale 77 Marlborough 3 @ Spye Park 2 86
Adam Reeves 77 Beehive Southwick 2 @ Calne 3 81
Santosh Nair 77 Combe Down @ Christian Malford 41
Bradley Whitbread 76* Potterne 4 @ Allington 86
Ronny Fernandes 76 Buscot Park @ Wilcot 47
Joe Dorgan 75* Erlestoke v Heytesbury & Sutton Veny 42
Mark Oliver 75 Wilcot @ Swindon 3 47
Elijah Samuel 74* Purton v Swindon United Churches 27
Harry Rogers 73* Malmesbury 2 v Winsley 3 66
Henry Cheal 71 Hinton Charterhouse @ Bradford-on-Avon 21
Jonathon Clarke 71 Nationwide House v Swindon 2 22
Steve Laggett 71 Swindon 2 v Goatacre 2 22
Glenn Perry 70 Marshfield 2 v Christian Malford 41
Adam Brunton 69 Bathford @ Winsley 3 66
John Wiltshire 68* Lacock @ Bathford 66
Matthew Hunt 68 Melksham @ Trowbridge 3 46
Gerald Hayward 68 Box v Keevil 26
Richard Guy 68 Marshfield 3 v Devizes 3 81
Callum Barnes 67* Potterne 4 v Spye Park 2 86
Vinod Kumar 66 Nationwide House @ Swindon NALGO 22
Joe Thomson 64 Swindon 3 v Wilcot 47
Ben Whiting 64 Westbury 2 v Bear Flat 21
Clive Warren 64 Beehive Southwick 2 v Marshfield 3 81
J Sargent 64 Christian Malford @ Marshfield 2 41
Tom Norsworthy 64 Corsham 3 v Biddestone 3 46
Gareth Pugh 64 Christian Malford v Combe Down 41
Kit Chapman 63 Bradford-on-Avon v Hinton Charterhouse 21
John Baden 63 Swindon 2 v Goatacre 2 22
James Jacob 62* Hinton Charterhouse v Westbury 2 21
Tom Mornement 61* Spye Park v Beckington 2 46
Luke Walker 61 Winsley 2 v Chippenham 3 46
Andrew Lewis 61 Goatacre 4 v Warminster 3 81
Charlie Rustell 61 Beckington @ Bear Flat 21
Josh Barrow 60 Chippenham 2 @ Marlborough 27
A Williams 59 Allington @ Melksham 2 86
Dan Horton 59 Goatacre 3 v Burbage & Easton Royal 2 43
Ellis Strand 59 Beckington @ Bear Flat 21
Cliff Thomsett 58 Lacock @ Bathford 66
Alex Duffell 58 Purton 2 v Great Bedwyn 47
Vijay Joshi 57* Avebury 2 @ Lacock 66
Rob Nash 57 Warminster 3 v Calne 3 81
Joe Veacock 57 Melksham v Corsham 3 46
Tom Beard 57 Spye Park @ Chippenham 3 46
Ben Jeggo 56 Nationwide House v Swindon 2 22
L Puskar 55* Warminster 3 @ Goatacre 4 81
John Baldwin 54* Wanborough v Goatacre 3 43
Graham Fone 54 Beehive Southwick 2 v Marshfield 3 81
James Sargeant 54 Christian Malford v Combe Down 41
Alex Stansfield 53* Winsley @ Warminster 2 26
Jacob Chilcott 53* Wanborough v Goatacre 3 43
Zak Tunmore 53 Marlborough v Chippenham 2 27
Tom Spencer 52* Potterne 4 v Spye Park 2 86
Ben Smith 52* Great Bedwyn @ Purton 2 47
Kelvin Lockwood 52 Keevil v Frome 2 26
Brendon Bester 52 Bear Flat @ Westbury 2 21
Joe Smart 51 Frome 2 @ Keevil 26
Oliver Gabb 51 Swindon 3 v Wilcot 47
Simon Richards 51 Winsley 3 @ Malmesbury 2 66
Alex Keevil 50 Beckington 2 @ Spye Park 46
Dan Swatton 50 Burbage & Easton Royal 2 @ Goatacre 3 43
Mike Barton 50 Erlestoke v Heytesbury & Sutton Veny 42
Isacc Black 50 Heytesbury & Sutton Veny @ Erlestoke 42
Raghuveer Tupurani 50 Marlborough 2 v Swindon 3 47

More ...

Most Wickets in the Season

Name Team WicketsWkt Figures Ave Eco SR Div
Alex Huscroft Beehive Southwick 2 10 17.2-1-57-10 5.70 3.29 10.40 81
Chris Long Melksham 2 8 18.2-4-51-8 6.38 2.78 13.75 86
Wayne Ashley Allington 8 12-0-60-8 7.50 5.00 9.00 86
David Novais Wanborough 7 16.5-0-40-7 5.71 2.38 14.43 43
Lily Day Corsham 3 7 17-5-45-7 6.43 2.65 14.57 46
Tom Watling Melksham 2 7 13-1-56-7 8.00 4.31 11.14 86
Andy Hamilton Box 7 18-2-60-7 8.57 3.33 15.43 26
James Parkinson Swindon 2 7 12.4-1-61-7 8.71 4.82 10.86 22
Elona Hutchins Potterne 4 7 18-2-64-7 9.14 3.56 15.43 86
Joe Williamson Christian Malford 7 15-3-67-7 9.57 4.47 12.86 41
Adam Mapstone Hinton Charterhouse 7 14-1-97-7 13.86 6.93 12.00 21
Thomas Ponting Goatacre 2 7 18-3-99-7 14.14 5.50 15.43 22

More ...

Best Bowling Average

Minimum 25 overs

Name Team Average Figures Eco SR Div

Best Bowling Economy

Minimum 25 overs

Name Team Economy Figures Ave SR Div

Best Bowling Figures

Name Figures Team Opponents Div
Alex Huscroft 8.2-1-23-7 Beehive Southwick 2 @ Calne 3 81
Wayne Ashley 7-0-24-7 Allington @ Melksham 2 86
Peter Hockley 9-0-29-6 Devizes 3 @ Marshfield 3 81
Thomas Ponting 9-2-46-6 Goatacre 2 v Swindon NALGO 22
Paul Fennell 5-1-11-5 Spye Park v Beckington 2 46
Elona Hutchins 9-2-17-5 Potterne 4 v Spye Park 2 86
David Novais 8.5-0-21-5 Wanborough v Goatacre 3 43
Thomas Stone 6-1-27-5 Great Bedwyn v Marlborough 2 47
Graeme Mattocks 8.3-1-31-5 Avebury 2 v Chippenham 4 66
Toby Dorgan 7.3-1-33-5 Erlestoke v Heytesbury & Sutton Veny 42
Adam Mapstone 8-0-73-5 Hinton Charterhouse v Westbury 2 21
Max Ellis 4.2-2-2-4 Warminster 3 v Calne 3 81
James Nash 4.5-1-9-4 Great Bedwyn @ Purton 2 47
Lily Day 8-5-11-4 Corsham 3 v Biddestone 3 46
Martin Gurney 9-5-11-4 Bathford @ Winsley 3 66
Jack Butler 7-4-13-4 Beckington v Beehive Southwick 21
Tim Culling 7-3-15-4 Lacock 2 v Melksham 2 86
Scott McNeill 9-4-16-4 Swindon 2 v Goatacre 2 22
Simon Emmett 5.2-2-18-4 Keevil v Frome 2 26
James Parkinson 4.4-1-19-4 Swindon 2 v Goatacre 2 22
Stuart Brazington 9-3-19-4 Malmesbury v Biddestone 2 27
Matt Howes 6-1-20-4 Combe Down v Sherston Magna 41
Amit Saroha 9-3-22-4 Swindon NALGO v Nationwide House 22
Arun Krishnan 9-2-22-4 Devizes 2 v Potterne 3 42
Fin Fielder 9-4-25-4 Spye Park @ Chippenham 3 46
Benjamin Strange 9-1-27-4 Winsley v Trowbridge 2 26
Andy Hamilton 9-1-27-4 Box v Keevil 26
Liam Stacey 9-0-28-4 Wanborough v Goatacre 3 43
John Baden 5-0-34-4 Swindon 2 @ Nationwide House 22
Matthew Hunt 7.5-1-34-4 Bathford v Lacock 66
Tom Watling 8-1-36-4 Melksham 2 @ Lacock 2 86
James Harding 7.3-1-37-4 Lacock 2 v Melksham 2 86
Rakesh Donthi 8.4-1-37-4 Marlborough 2 @ Great Bedwyn 47
Rob Finch 9-0-41-4 Beehive Southwick @ Beckington 21
Raghu Chakkarabani 9-0-41-4 Swindon NALGO 2 @ Buscot Park 2 61
Joe Williamson 9-2-42-4 Christian Malford v Combe Down 41
Robert Humphreys 9-0-47-4 Chippenham 3 @ Winsley 2 46
J Smith 8.4-1-48-4 Allington v Potterne 4 86
Felix Plant 9-1-57-4 Erlestoke v Heytesbury & Sutton Veny 42
Jon Slack 8-0-63-4 Buscot Park 2 @ Blunsdon 61
Josh Roddy 9-0-74-4 Trowbridge 3 v Melksham 46

More ...

Hattricks

Name Figures Team Opponents Div

Best Wicket Keeping

Name Team Catches Stumpings Total Div
Luke Davis Goatacre 2 4 2 6 22

Most Catches

Name Team Catches Div

Highest Team Scores

Score Overs Team Opponents Div
353-8 45 Erlestoke v Heytesbury & Sutton Veny 42
348-6 45 Beehive Southwick 2 v Calne 3 81
313-6 45 Melksham v Trowbridge 3 46
303-5 45 Christian Malford v Combe Down 41
302-4 45 Hinton Charterhouse v Westbury 2 21
290-3 40 Corsham 3 v Biddestone 3 46
288-3 45 Spye Park v Beckington 2 46
285-4 45 Winsley 3 v Malmesbury 2 66
272-3 45 Allington v Potterne 4 86
272-10 42.4 Blunsdon v Buscot Park 2 61
270-8 45 Warminster 3 v Calne 3 81
265-7 45 Beckington v Bear Flat 21
262-7 45 Hinton Charterhouse v Bradford-on-Avon 21
259-10 43.5 Westbury 2 v Hinton Charterhouse 21
253-6 45 Malmesbury 2 v Winsley 3 66

More ...

Lowest Team Scores

Score Overs Team Opponents Div
33-10 12.2 Calne 3 v Warminster 3 81
50-10 21.1 Melksham 2 v Allington 86
56-10 25 Beehive Southwick v Beckington 21
74-10 32.1 Swindon United Churches v Marlborough 27
81-10 26.3 Melksham 2 v Lacock 2 86
85-10 44.3 Winsley 3 v Bathford 66
85-9 45 Trowbridge 3 v Melksham 46
85-10 38.4 Goatacre 4 v Devizes 3 81
86-10 24.4 Biddestone 2 v Malmesbury 27
94-10 39.3 Lacock 2 v Marlborough 3 86
97-10 25.2 Calne 3 v Beehive Southwick 2 81
99-10 24.5 Buscot Park 2 v Swindon NALGO 2 61
102-9 45 Corsham 3 v Melksham 46
106-10 30.1 Swindon NALGO 2 v Calne 2 61
112-10 41.5 Goatacre 3 v Wanborough 43
116-10 39.3 Purton 2 v Buscot Park 47
119-10 44.4 Swindon 4 v Wanborough 2 61
121-10 33.4 Spye Park 2 v Potterne 4 86
122-10 44.3 Biddestone 2 v Purton 27
122-10 35.3 Chippenham 4 v Avebury 2 66
124-10 25.4 Potterne 3 v Devizes 2 42
124-10 34.1 Biddestone 3 v Corsham 3 46
125-10 35.3 Sherston Magna v Combe Down 41
125-10 40.2 Swindon United Churches v Purton 27

More ...